Down szindróma világnapja - 2022

A Down-szindróma világnapját március 21-én tartjuk.

Fontosnak gondoltuk beszélni róla, hiszen minden hatszázadik gyermek Down-szindrómával születik a világon. Ezért a cél az, hogy megismerjük magát a betegséget, ezáltal nyitottabbá, könnyebben elfogadóbbá váljunk, érzékenyítsük a gyerekeket a fogyatékkal élők iránt.

Településünkön, Tótszerdahelyen 2020 óta működik a ZM Szivárvány ESZI Hortenzia Otthon, aminek lakója Gergő, szintén érintett a betegségben. Ő és gondozója Köveskáliné Kucsebár Helén voltak iskolánk vendégei a világnap alkalmából.

Helén ismertette a gyerekekkel, hogy ez egy genetikai rendellenesség, a sejtek 21-es kromoszómájából kettő helyett három fordul elő az érintettekben. Ez a kromoszóma egy zoknira hasonlít, innen ered a felemás zokni kezdeményezés, amihez idén iskolánk is csatlakozott.

A betegség nem csupán mentális, de testi tünetekkel is jár.

A jellemző külső jegyek közé tartozik a különleges, mandulaformájú szem, a végtagok és az ujjak gyakran rövidebbek a megszokottnál, fejük kisebb lehet az átlagosnál.

Ugyanígy igaz legtöbbjükre az is, hogy melegszívű, érzékeny és őszinte emberek.

Az együtt töltött idő alatt tapasztaltuk, láthattuk is ezt Gergő viselkedésén.

Legyünk alázatosak, támogatóbbak velük, hiszen sokkal kevésbé különböznek tőled vagy tőlem, mint gondolnánk!